Český svět 

Hlavní menu
Domů
Zajímavé weby
Hledat
Chystáme
Kontaktujte nás
Pozvali nás
Otázky, odpovědi a ohlasy
Nejnovější zprávy
Splácím dluh
Inzerce
Inzerce
Odkaz na inzerci

15.ročník Vajíčkovníku Tisk E-mail

My jsme Zimu zahnali. A co vy?

Zima ven Jaro sem – bylo hlavní heslo 15. ročníku slavnosti Vajíčkovník v Dolní Řasnici. Zdá se, že soustředění velkého počtu přítomných může mít vliv i na počasí. Alespoň v D. Řasnici tomu tak bylo.

Přestože dlouhodobá předpověď počasí hlásila na 31. března 2018, tedy Bílou sobotu Velikonoční, nejprve mráz a pak vydatný déšť, v místě konání slavnosti bylo přívětivě. K tomu navíc dodával dobrou náladu již druhý rok vedoucí průvodu Martin Lízanec. Přivítal sousedy i příchozí z daleka, mezi nimiž byli i oblíbení učitelé, a vysvětlil, že Vajíčkovník nemá tradici jen 15 let, která všichni ještě pamatujeme. Podobné slavnosti byly na Frýdlantsku i po 1. světové válce, ale i dříve. Některé podobné zvyky bychom našli i před 2000 lety. Tedy vyhánění Zimy, vítání Jara, věšení symbolů na stromy.

K tradici našeho průvodu patří Kohout Jaro-slav a Čáp Vasil, kteří průvod vedou. Za nimi jde parta bubeníků, letos byli jen tři, zato bubny měli obrovské. Řehtačky, klapačky, rachtátka, kokosové skořápky, pokličky, žebřiňák… Všechno co dokáže dělat rámus, který Zimu vyžene. Nebo alespoň volání: Čápe, čápe čapíčku, Jaro máme v malíčku…

Kdo už neměl dobrou náladu, ten ji dostal při občerstvení před hnízdem (zatím ještě nepřiletěli) u Pešků. Všem bylo najednou teplo a lehčeji… Umělkyně z Polska - Agněška zahrála na harmoniku, ale bylo zřejmé, že Češi mají problém s polskou písničkou, i když je to jen obdoba naší pece, co spadla.

Druhé zastavení a další občerstvení u Bazaru nábytku. To už je to ke statku jen kousek. V průvodu je určitě přes stovku účastníků. V D.Řasnici, kde je 550 obyvatel, to je zajímavý počet.

Rychtář vítá přítomné a upozorňuje, že program končí až v 18. hodin, ale to už prý bude stejně pršet…

Věšíme vajíčka na strom. Vajíčka mají napsaná přání, jiní malují různé symboly. Za chvíli je vajíček přes dvě stovky. Nemáte někdo ještě vajíčko? Já jsem si je zapomněla doma. No to mě taky nenapadlo, doma jich mám misku… A platí to, když je vajíčko vypůjčené? Tatínku, dej to vajíčko úplně nahoru, ať je na něj vidět! Mě to pořád padá… Přítomných je ke třem stovkám. Taková rodinná slavnost.

Petr Randus vysílá vajíčkovníkovou hymnu, ke které slova napsal básník Jiří Žáček. O pauzách pan Bolek Pára z Liberce hraje na flašinety melodie z dědečkovy krabičky. Pak Ágněška ukazuje krátké varietní vystoupení a Body studio z Mníšku již tradiční tanec. Přiznejme ale, že zájem těch úplně nejmenších poutá poník, osel a především včera narozené kůzlátko. Mamí, můžu se svézt taky na koni? Koní je několik, zájemců více, ale dostane se na všechny.

Ve velkém sále rychty začíná divadelní představení pro děti a jejich doprovod. Paní Jarmila Enochová je významná loutkoherečka a umělkyně a její Rolnička věhlasná. Tady se to ale bere jako samozřejmost. V malém sále hraje folkař Randus. V tkalcovském domě řezbářka Romana Krestýnová pomalu sklízí svoji dílnu, stejně jako Jágrovy svoje ponožky. Už na to pomalu není vidět…

Po 17. hodně začíná pršet, ale to nikomu nevadí.

Ráno 1. dubna 2018 jsou bílé střechy a strom Vajíčkovník má vajíčka s jinovatkou. Zimu jsme zahnali, ale jen na chvíli.

Veselé Velikonoce přeje Milan Maršálek

 

 
 

 

< Předch.   Další >
Hledat

CeskySvet.info


Milan Maršálek - Facír | Baltská 42 | 460 14 Liberec XIV | tel.: 485124394, 603903238 | IČO: 13788914 | e-mail:
ceskysvet@seznam.cz


*