Český svět 

Hlavní menu
Domů
Zajímavé weby
Hledat
Chystáme
Kontaktujte nás
Pozvali nás
Otázky, odpovědi a ohlasy
Nejnovější zprávy
Splácím dluh
Inzerce
Inzerce
Odkaz na inzerci

Je to náš domov Tisk E-mail

Před dvěma měsíci se lidé na Frýdlantsku dozvěděli, že součástí oprav několika vedlejších silnic za 270 mil. korun je i vykácení 950 stromů v historických alejích. Vznikla iniciativa na jejich záchranu. Do obrany se zapojují místní odborníci i lidé z jiných míst ČR. Zjišťují, že projektant a zadavatel netrvají na plošném kácení, že se sem promítají i jiné zájmy. Během dvou měsíců proběhlo množství jednání silničářů i alejníků. Na společných místních šetřeních se pak zvažoval doslova každý strom i metr silnice. Zatím ještě nedošlo k úplné shodě, je však možná. Proto přinášíme tiskovou zprávu, kterou před pondělním jednáním (26. 10. 2015) zveřejnila iniciativa „Zachraňme aleje“.

Stromů určených k pokácení výrazně ubývá

Nedlouho po mezinárodním svátku Den stromů (20. října) můžeme konstatovat, že vyhlídky alejí Frýdlantského výběžku jsou zase o něco optimističtější.

V pondělí 26. října se na frýdlantské radnici uskuteční důležité jednání pracovní skupiny, svolané hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, o podobě projektu Od zámku Frýdlant k zámku Czocha, který kromě potřebné rekonstrukce silnic Frýdlantska původně počítal s masivním plošným kácením stromů podél komunikací.

Již nyní lze říci, že se práce občanské iniciativy „Zachraňme aleje“ setkala se vstřícným přístupem zástupců investora a silničářů a že se ve složitém procesu vyjednávání daří naplňovat cíle, s kterými iniciativa vznikla – plánovat rekonstrukci silnic s ohledem na aleje a stromořadí, výraznou krajinotvornou dominantu Frýdlantska.

„Jsme rádi, že se nám podařilo zástupcům Libereckého kraje a Krajské správy silnic dokázat, že nejsme samozvaná skupina potížistů, ale partner pro vyjednávání, a že naše cíle jsou vlastně společné – za vynaložené peníze uskutečnit kvalitní projekt,“ uvedl Kryštof Špidla (Zachraňme aleje).

Po pěti terénních šetřeních je už nyní v rámci předběžných dohod zřejmé, že se ve třech úsecích z pěti podaří zachránit 274 stromů z původních 515 určených na pokácení. V jednání stále zůstávají dvě silnice: alej Raspenava – Krásný Les a alej z Nového Města pod Smrkem přes Hřebenáč do Horní Řasnice.

V případě raspenavské aleje je největším problémem nutnost rozšíření komunikace a zároveň složité majetkoprávní vztahy, nicméně Liberecký kraj jedná s vlastníky dotčených pozemků, a proto stále zůstává naděje na rozumný kompromis. Ve hře je stále množství variant, v každém případě se ale počítá s kompenzací vykácených dřevin tak, aby zůstal zachován krajinný ráz Frýdlantska.

Zbyněk Vlk (Zachraňme aleje) k tomu dodává: „Uvědomujeme si, že právě v tomto úseku bude muset k nějakému kácení dojít – jednak kvůli rozšíření, jednak kvůli zdravotnímu stavu stromů. V případě aleje od Horní Řasnice k Hřebenáči u minimálně využívané silničky ovšem rozumný důvod ke kácení nevidíme.“

Občanská iniciativa „Zachraňme aleje“ děkuje občanům za dosavadní podporu, ale též všem, kteří se dosud aktivně účastnili jednání a terénních šetření.

„V petiční akci budeme pokračovat do té doby, než bude jisté, že se výsledky dohod daří uvést v život,“ doplnil Milan Maršálek (Zachraňme aleje).

 

Kryštof Špidla

   

< Předch.   Další >
Hledat

CeskySvet.info


Milan Maršálek - Facír | Baltská 42 | 460 14 Liberec XIV | tel.: 485124394, 603903238 | IČO: 13788914 | e-mail:
ceskysvet@seznam.cz


*