Český svět 

Hlavní menu
Domů
Zajímavé weby
Hledat
Chystáme
Kontaktujte nás
Pozvali nás
Otázky, odpovědi a ohlasy
Nejnovější zprávy
Splácím dluh
Inzerce
Inzerce
Odkaz na inzerci

Raspenavská alej Tisk E-mail

Spojovací silnice z Raspenavy ke křižovatce na Krásný Les byla vybudována v letech 1874-1876. Měřila 2,472 km, byla široká 5,68 m, stála 16354 zlatých a stavěla ji místní firma Florián Knobloch a Josef Hakel. Hrazena byla především z místních prostředků, i když Vídeňská vláda poskytla na všechny budované komunikace kolem Raspenavy značný příspěvek. Silnice sloužila novým textilkám, ale především rozvíjejícím se Lázním Libverda. Spojovala množství restaurací nejen v Raspenavě, ale třeba i romantický Švýcarský mlýn u Hajniště, hospody v Řasnici, květinářské podniky. Proto kolem většiny těchto komunikací byly vysazovány aleje. Nejstarší stromy v raspenavské aleji mají kolem 130 let. Nejmladší jsou padesátileté. Do roku 1960 byla alej trvale udržovaná. Proto dodnes je plynule průjezdná, a ani kamiony nezasahují do průjezdného profilu. Velký zásah utrpěla výstavbou elektrovodu, kdy byly vykáceny stromy ve větším než nutném rozsahu. Další trvalé škody na aleji i komunikaci působí mechanizace i chemie údržby. Zejména u příkopů dochází k sesuvům krajnice. Tomu napomáhá i současné přetížení komunikace, kdy došlo k uzavření průjezdů Frýdlant (Hág, Raspenava) Hejnice při současném omezení průjezdu Frýdlantem od N. Města. Ale i tento krizový stav komunikace i alej přežily. To dokazuje skutečnost, že zde nemusela být snížena rychlost, ani umístěna jakákoli omezující dopravní značka. Kamiony i autobusy zvládají průjezd bezpečně.  V průběhu 20 let zde došlo ke třem smrtelným úrazům. Příčinou byla nepřiměřená noční jízda podnapilého řidiče, nebo těžké životní trauma. Některé drobné nehody mají na svědomí řidič kradených vozidel, jezdící bez oprávnění, nebo pachatelé jiných trestných činů. Smutný pohled dokresluje, že ani po měsících zbytky po nehodách nikdo neuklidí.

Podle názorů odborníků by bylo vhodné vozovku zpevnit, opravit opěrné zdi, v potřebných místech zpevnit i krajnice a vhodným způsobem ošetři a doplnit alej. 

Raspenavská silnice se svojí alejí tvoří krásný objekt při pohledu od Jizerských hor a je vděčným námětem fotografů i ze strany od Krásného Lesa.  Poté, co zde byly ukončeny nelegální skládky, se opět stává i místem rodinných výletů.

< Předch.   Další >
Hledat

CeskySvet.info


Milan Maršálek - Facír | Baltská 42 | 460 14 Liberec XIV | tel.: 485124394, 603903238 | IČO: 13788914 | e-mail:
ceskysvet@seznam.cz


*