Český svět 

Hlavní menu
Domů
Zajímavé weby
Hledat
Chystáme
Kontaktujte nás
Pozvali nás
Otázky, odpovědi a ohlasy
Nejnovější zprávy
Splácím dluh
Inzerce
Inzerce
Odkaz na inzerci

Po 60 letech opět otevřeno Tisk E-mail
Zase se točí
Nejvýznamnější událostí letošního léta na Frýdlantsku se nepochybně stane opětné otevření bývalého zámeckého pivovaru ve Frýdlantě. Je to počin naprosto mimořádný a to ze všech možných hledisek. Největší radost pochopitelně máme my rodáci a pamětníci. Ale je to významný čin podnikatelský, kulturní, historický, stavební…
V sobotu 19.7.2014 se u budovy brzy před oficiálním otevřením řadily skupiny nedočkavců. V devět hodin byla již dlouhá fronta, ale v deset po otevření byla ještě delší. A tak tomu bylo po celý den. Na dvoře provozovny pak byla doslova tlačenice. Přijeli lidé ze vzdálenosti stovek kilometrů, někdejší významné osobnosti Frýdlantska, pivní i stavební fandové.
Frýdlantský pivovar měl vlastně štěstí. Po jeho uzavření a podstatné demontáži zařízení zde zůstal provoz Zeleniny a pobočka sýrárny Velký Valtinov. Po jejich zrušení a na začátku devadesátých let minulého století nebyl objekt nikdy zcela opouštěn, a proto nedošlo k jeho naprosté devastaci, kterou na Frýdlantský známe z mnoha míst. Někde probíhá i nyní.
Současný majitel má s provozem pivovaru veliké plány. V každém případě ale dodnes udělal to základní. Zachoval objekt a v něm velice citlivým způsobem doplnil, co bylo vhodné využít o nové prvky, aby se to staré využít dalo. Odborníka nepochybně potěší nejen opravené a doplněné dřevě
né konstrukce, ale i smysl pro detail. Rekonstruované dveře, zachovaná tabulka označující někdejší kancelář, římsy, střešní krytina, kovářské práce…  Je toho mnoho. My mu můžeme přát hodně zdraví a optimismu, a především aby na pivovarském dvoře byla neustále stejná tlačenice zájemců o pivo Albrecht, jako tomu bylo právě v den otevření.                                                                

< Předch.   Další >
Hledat

CeskySvet.info


Milan Maršálek - Facír | Baltská 42 | 460 14 Liberec XIV | tel.: 485124394, 603903238 | IČO: 13788914 | e-mail:
ceskysvet@seznam.cz


*