Český svět 

Hlavní menu
Domů
Zajímavé weby
Hledat
Chystáme
Kontaktujte nás
Pozvali nás
Otázky, odpovědi a ohlasy
Nejnovější zprávy
Splácím dluh
Inzerce
Inzerce
Odkaz na inzerci

Lov perel na Kwíse Tisk E-mail
Smlouva z roku 1241 hovoří o řece Kwise jako o hranici mezi českým královstvím a Saskem, i když v pravém slova smyslu jde asi jen o vymezení náboženské. V každém případě je jisté, že zámek Cocha (Čech), který založili na hranicích království Přemyslovci, patřil v jisté době Nosticům. Po Bílé hoře do těchto míst přišli emigranti z Čech. A kromě jiného na zmíněné řece sbírali perly a postavili mlýn na jejich leštění.
Právě tuto tradici připomnělo v sobotu 19.7.2014 Sdružení Lešná-Markliza, když v romantickém prostředí pod vodní elektrárnou Lešná uspořádalo 1. Mezinárodní výlov perel.
Bylo to setkání, jak má být. V řece se lovily perly, na břehu hrála kutálka, čepovalo pivo, četly ukázky z historických knih. V rámci dlouhého programu vystoupila i skupina historického šermu Grex z Liberce. Na uspořádání akce přispěly obce z okolí i další sponzoři. Nepřekvapilo proto, že se slavnosti zúčastnili starostové a další představitelé téměř všech okolních polských obcí a významných institucí.
Perly se v řece skutečně našly – i když ty pravé říční zde již nerostou. Účastníci dostali na památku certifikát a šťastní i malou perličku. Kromě dobré zábavy se podařilo upozornit širší veřejnost, jak krásné přírodní partie v této oblasti jsou, a v rámci příprav je zkultivovat do podoby vhodné pro turistiku. O tom, že se zde zrodilo mnoho plánů na příští rok, není třeba pochybovat.

< Předch.   Další >
Hledat

CeskySvet.info


Milan Maršálek - Facír | Baltská 42 | 460 14 Liberec XIV | tel.: 485124394, 603903238 | IČO: 13788914 | e-mail:
ceskysvet@seznam.cz


*