Český svět 

Hlavní menu
Domů
Zajímavé weby
Hledat
Chystáme
Kontaktujte nás
Pozvali nás
Otázky, odpovědi a ohlasy
Nejnovější zprávy
Splácím dluh
Inzerce
Inzerce
Odkaz na inzerci

Domeček ve Větrově Tisk E-mail
V Dlouhé ulici čp. 3107 ve Větrově (Frýdlant v Čechách) je hned na spodním konci vedle cesty malý domeček. Kdysi takových stavení bývala podle potoka směrem vzhůru celá řada. Některé podlehly času, většina ale byla programově zbořena kolem roku 1948 a pak v 60. letech minulého století. Tenhle se zachoval, protože měl své stále obyvatele – a to již od roku 1911. Byla to rodina Rabasova. Pan  Josef Rabas byl český mládenec, který si vzal Aničku, nejhezčí německou dívku z Dětřichova. A to mu místní neodpustili. Proto se museli mladí manželé odstěhovat do Větrova. I zde na ně ale němečtí nacionalisté dál útočili.
Pro historii Frýdlantu je pak zajímavé, že Marušku, dcerku těchto rodičů, si vzal český železničář František Bártl. A v jeho rodině se posléze narodila malá Maruška. Frýdlantští i Liberečtí tuhle malou Marušku dobře znají, jako Marii Bártlovou (Hnátnickou), protože učila mnoho generací školáků nejen ve Větrově a Frýdlantu ale i v Liberci. Její zásluhou se zachoval i onen malý domeček ve Větrově. A co více, zachovaly se v něm ( i když hodně zničila povodeň) i práce z výtvarné výchovy a dílen, které vyrobily frýdlantské a liberecké děti.  Tenhle domeček byl také místem, kde se potkával železničář Václav Bělík s dalšími českými dělníky a řemeslníky a připravoval založení české školy pro české děti ve Frýdlantě. Bylo to před 100 lety.
Z těchto, i řady dalších důvodů, proto Národní Památkový ústav v Liberci navrhnul zařazení nenápadného domečku mezi památky tzv. vesnického významu. Sdružení MASiF pak slíbilo na záchranu této stavby poskytnout i finanční pomoc z fondu pro rozvoj venkova.
První část oprav, zejména z venkovní strany budovy, bude brzy dokončena. A v pondělí 16. června 2014 od 15.00 hodin se sem mohou podívat i první návštěvníci. Možná, že je nejvíce překvapí, v jak skromňoučkých, doslova chudičkých poměrech čeští řemeslníci a vlastenci ve Frýdlantu žili. Pokud ji to zdravotní stav dovolí, na krátkou návštěvu slíbila přijít i paní učitelka Marie Bártlová. Proto při této příležitosti bude připravena i předpremiéra knížky Lásky zelené lavice, O českém školství na Frýdlantsku, kterou napsal také Větrovský rodák Milan Maršálek.  Budete-li mít v ten den cestu kolem, přijďte se podívat a třeba i zavzpomínat.


 
< Předch.   Další >
Hledat

CeskySvet.info


Milan Maršálek - Facír | Baltská 42 | 460 14 Liberec XIV | tel.: 485124394, 603903238 | IČO: 13788914 | e-mail:
ceskysvet@seznam.cz


*